مشاوره جنسی و زناشویی

مشاوره جنسی و زناشویی چیست؟ | انواع مشکلات جنسی

مشاوره جنسی , مشاوره زناشویی ; امروزه مشکلات، نارسایی ها و اختلالات جنسی يكي از اصلی ترین دلایل کاهش کیفیت روابط زناشویی می باشد.

در این مورد، متخصصین فعال در زمینه مشاوره جنسی می توانند همچون کلیدی به حل مشکلات زوجین کمک کنند.

اما شما چقدر با این نوع مشاوره آشنا هستید؟

آیا می دانید اختلالات جنسی شامل چه مواردی می باشند و برای رفع هر یک از آنها باید چه کرد؟

در این مطلب قصد داریم به طور کامل به این موضوع بپردازیم.

مشاوره جنسی

مشاوره جنسی چیست؟ مشاوره زناشویی چیست ؟

عواملی وجود دارند که سبب می شوند زوجین از داشتن یک رابطه زناشویی رضایت بخش و همینطور زندگی جنسی با کیفیت محروم شوند.

در این شرایط است که دریافت مشاوره جنسی( به انگلیسی: sex therapy ( به عنوان یک راه حل نتیجه بخش شناخته خواهد شد.

در این نوع مشاوره شما می توانید به روش گفتار درمانی به شناخت عوامل پزشکی، روانشناختی، شخصی یا بین فردی، که رضایت جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند، پرداخته و بدین طریق چالش های جسمی و عاطفی پیش روی خود و شریک زندگیتان را برطرف نمایید.

بد نیست بدانید که امروزه اختلال عملکرد جنسی یکی از شایع ترین مشکلات بین زوجین در طول زندگی می باشد، به طوری که طبق آمار، 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان به نوعی با این چالش در روابط خود مواجه شده اند.

با توجه به این عوامل به نظر می رسد مشاوره جنسی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده و نیاز است که اطلاعات بیشتری در مورد کاربرد و سودمندی آن کسب کنیم.

بدین منظور قصد داریم در ادامه شما را با انواع مشکلات جنسی که ممکن است زنان و مردان با آن درگیر شوند، آشنا می سازیم.

مشاوره جنسی

انواع مشکلات جنسی و نقش مشاوره جنسی در حل این مشکلات

در حوزه مشاوره جنسی، به مجموعه ی گسترده ای از مشکلاتی که قبل، حین یا پس از رابطه برای فرد رخ می دهد، مشکل یا اختلال جنسی گفته می شود.

یک واکنش جنسی شامل چهار مرحله ی هیجان، فلات، ارگاسم و آرامش بوده و زمانی که بدن نتواند واکنش صحیحی در حین یک یا چند وضعیت از خود بروز دهد، نتیجه دلسردی و دلزدگی در روابط عاطفی پیش خواهد آمد.

بدین منظور قبل از هر چیز، برای اینکه بدانید آیا شما هم نیازمند دریافت مشاوره جنسی هستید یا خیر، بهتر است با انواع اختلالات جنسی زنانه و مردانه آشنا باشید.

مشاوره جنسی

مشکلات جنسی زنانه

مشکلات جنسی مربوط به بانوان می توانند باعث شوند که خانم ها هیچ لذتی را در طول رابطه جنسی نبرند که این موضوع در کاهش کیفیت زندگی زناشویی تا حد زیادی تاثیرگذار خواهد بود.

مواردی که در ادامه ذکر می شوند، از جمله این مشکلات می باشند.

ترس از دخول

ترس از دخول یکی از انواع اختلالات جنسی بوده که به موجب آن هنگام دخول، واژن دچار گرفتگی و اسپاسم عضلانی می شود. این اختلال که با نام واژینیسموس شناخته شده است می تواند رابطه ای دردناک را سبب شود.

واژیمونیس ریشه عصبی داشته ( تجربه رابطه جنسی دردناک در گذشته، ترس از باردار شدن و مشکلات همسر ) و پیامد هایی مانند استرس، پریشانی، ترس و خودداری از برقرار کردن رابطه جنسی را به دنبال دارد.

برای درمان لازم است که حتما از مشاوره جنسی استفاده کنید.

همچنین یکی از راهکار های درمانی برای اختلال واژینیسم، تمرینات کگل است که موجب انقباضات عضلانی شده و کنترل عضلات کف لگن را آسانتر می کند.

بدین ترتیب در هنگام نزدیکی زنان کمتر دچار انقباضات کنترل نشده می شوند و درد کاهش می یابد.

ضعف زنان پس از رابطه جنسی

به طور طبیعی، زنان پس از رابطه جنسی دچار خستگی، سستی و ضعف بدنی می شوند؛ چرا که بخش قابل توجهی از انرژی و کالری بدن حین آمیزش جنسی مصرف می گردد.

دانستن اینکه به چه دلیل بدن پس از رابطه دچار فرسودگی و ضعف می شود، کمک می کند تا خانم ها رابطه زناشویی بهتری با همسرشان برقرار کنند.

با وجود اینکه فاکتور هایی مانند تعداد دفعات و مدت زمان رابطه جنسی با همسر، دمای محیط، میزان لذت و .. در خستگی، سردرد، تهوع و بی حالی پس از رابطه تاثیر دارند اما لازم است تا این امر طبیعی در نظر گرفته شود تا نگرش و دید مثبتی در مورد رابطه جنسی به وجود آید.

بدین منظور می توانید با کمک روانشناسان و جلسات مشاوره جنسی، روش خود را تغییر داده و ضمن شناسایی باور های خود، اطلاعات مفیدی را در این مورد کسب کنید تا در نهایت روابطی با کیفیت و لذت بخش را تجربه کنید.

مشاوره جنسی

مشکلات جنسی مردانه

آقایان به عنوان یک طرف مهم در رابطه زناشویی نیز لازم است در مورد اینگونه اختلالات شناخت کاملی را کسب و برای حل آنها اقدام کنند.

مشکلات جنسی آقایان به چند دسته تقسیم می‌شوند.

کاهش میل جنسی در مردان

یکی از انواع اختلالات جنسی کمبود میل جنسی می باشد. عدم توجه به این مورد تاثیر منفی بر رابطه جنسی و همینطور دیگر جنبه های یک زندگی زناشویی دارد.

این مشکل به دلایل مختلفی ایجاد می شود که عوامل ژنتیکی، استرس و فشار های کاری، اختلافات زناشویی، تجارب منفی در کودکی و ..، از جمله آنها می باشد.

در صورتی که کاهش میل جنسی نادیده گرفته شود می تواند این فکر را برای طرف دیگر رابطه به وجود آورد که شاید او دیگر جذابیتی برای همسرش ندارد و یا اینکه احتمال خیانت را متصور شود.

در این مورد نیز مشاوره جنسی راهکاری کلیدی جهت بررسی اختلال کمبود میل جنسی در مردان، علل و درمان آن می باشد.

جالب است بدانید که استرس و اضطراب، یکی از مهمترین عوامل روانی می باشد که در کاهش میل جنسی تاثیر گذارند. بدین منظور، چند جلسه مشاوره جنسی به فرد کمک می کند تا با ریشه یابی فشار های روانی و همینطور با استفاده از راهکار های اصولی، درگیری ذهنی خود را از بابت این مشکل کنار گذاشته و در کمال آرامش و آمادگی کافی رابطه خود را از سر بگیرد.

لازم به یادآوری نیست که این مسئله در تقویت کیفیت رابطه زناشویی چه تاثیر بسزایی را از خود برجای خواهد گذاشت .

درباره مشکلات کاهش میل جنسی مردان بیشتر بخوانید کلیک

تصویر  شماره یک

انزال زودرس

زود انزالی یکی از کژکاری های جنسی دیگری است که مردان ممکن است در دوره ای از زندگی خود با آن مواجه گردند که البته نمی توان نام اختلال را بر آن گذاشت.

در این مشکل، مرد قبل از شریک جنسی خود به ارگاسم می رسد در حالی که شریک او هنوز به هیچ گونه لذتی دست نیافته است. دلایل بسیاری برای زود انزالی وجود دارد که مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب و استرس، اختلال نعوظ، خود ارضایی و .. مشمول این دلایل خواهند بود.

انزال زود رس به مرور زمان بر روابط عاطفی زوجین اثر گذاشته و منجر به سردی رابطه و عدم تمایل به آمیزش های بعدی خواهد شد.

از آنجایی که یکی از جنبه های مهم رابطه دچار بی توجهی شده است، پس تبعاتی همچون از دست دادن اعتماد به نفس، تنش ذهنی، استرس و کاهش کیفیت زندگی را هم باید در نظر گرفت.

مشاوره جنسی و زناشویی با ارائه اطلاعاتی در رابطه با دلایل زود انزالی به شما کمک می کند تا با آگاهی از تکنیک های جنسی که برای درمان این مشکل وجود دارد، به کیفیت بهتری در رابطه جنسی خود دست یابید.

البته در این شرایط خیلی خوب است که به گفتگو با همسر خود بنشینید و برای او توضیح دهید که زود انزالی یک مسئله رایج در بین مردان بوده و شما می توانید با همکاری او آن را به راحتی پشت سر بگذارید.

دیر انزالی

دیر انزالی، که با نام های دیگری همچون انزال مهار شده یا انزال نارس نیز شناخته می شود، یک نوع دیگر از کژکاری جنسی می باشد که در آن فرد نمی تواند به صورت طبیعی به تجربه ی ارگاسم و اوج لذت جنسی در آمیزش برسد.

این اختلال درصد کمتری از مردان را درگیر خود کرده و باعث می شود تا به دلیل تجربه ی ناکامی جنسی، فرد و شریک جنسی اش دچار احساس سرخوردگی و تنش گردند.

در برخی افراد مدت زمانی که طول می‌شد تا به انزال برسند بسیار طولانی است. این افراد ممکن است فقط از طریق خودارضایی یا رابطه دهانی به ارگاسم برسند.

استرس و اضطراب، اختلالات هورمونی، مصرف مواد مخدر و دارو و خود ارضایی از دلایل دیر انزالی به شمار می روند.

با این حال در بسیاری از موارد دیر انزالی ریشه روانی داشته که این مورد همچون مانعی برای تجربه ی لذت جنسی عمل می کند.

دریافت مشاوره رابطه زناشویی و مشاوره جنسی کمک می کند تا با کنکاش و بررسی این موانع را از سر راه بردارید.

مشاوره جنسی

مشاوره جنسی جهت رفع سرد مزاجی مردان و زنان و میل جنسی کم

کاهش میل جنسی یا سرد مزاجی در زنان و مردان می تواند نارضایتی های متعددی را به دنبال داشته باشد و سبب ایجاد رابطه ای سمی بین زوجین شود.

شاید شما هم دچار این مشکل باشید و یا دوست داشته باشید دلایل کم شدن میل همسرتان را بدانید و به او در بدست آوردن دوباره ی میل جنسی اش کمک کنید، در ادامه می خواهیم این مسئله را به صورت جداگانه در بین زنان و مردان شرح دهیم.

از دست دادن انگیزه جنسی در زنان

کاهش میل جنسی معمولا در دوره های خاصی از زندگی خانم ها نظیر بارداری و شرایط استرس زا رخ می دهد که امری طبیعی است.

با این حال مواقعی هم وجود دارد که عوامل روحی و جسمی دیگری موجب از دست رفتن میل جنسی شوند؛ مواردی همچون دیابت، اختلالات هورمونی، افسردگی یا خستگی مفرط، تجربه دردناک رابطه ی جنسی در گذشته، اعتیاد به مواد و الکل و .. .

البته این را هم باید بدانید که در نمونه های نادری، فرد دچار بی میلی جنسی است که در این حالت کاملا میل جنسی اش را از دست می دهد و تا سال ها هیچگونه رابطه ای را با شریک جنسی اش برقرار نمی کند.

این اختلال در غالب موارد به دلایل روانشناختی به وجود آمده و نیاز به انجام مشاوره جنسی و زناشویی است تا شخص این کمبود را در زندگی اش دریابد و به رابطه جنسی، نه به عنوان مسئله ای شرم آور و منفی، که به عنوان جنبه ای طبیعی و سالم بنگرد.

از دست دادن انگیزه ی جنسی در مردان

در مردان هم مانند زنان ممکن است مشکل تمایل جنسی پایین وجود داشته باشد یا اصلا این میل در آنها وجود نداشته باشد که البته این مورد شامل درصد بسیار کمتری از مردان می شود.

به طور کلی کاهش میل جنسی می توانند به یک یا چند مورد از موارد زیر مربوط باشد:

 1. کاهش ترشح هورمون هایی از قبیل تستوسترون که متاثر از عواملی چون کاهش مدت خواب، استرس و مشکلات خانوادگی است.
 2. مشروبات الکلی
 3. بیماری های سیستمیک
 4. اختلالات جنسی
 5. استرس، اضطراب و افسردگی
 6. سبک زندگی نادرست و عادات بد غذایی

با توجه به تنوع دلایلی که برای میل جنسی کم وجود دارند، لازم است که قبل از هر چیز این مشکل ریشه یابی شده و سپس برای درمان اقدام شود؛

به عنوان مثال اگر از دست دادن انگیزه جنسی شما مرتبط با مشکلات روانی باشد، بهتر است به یک سکس تراپیست مراجعه کنید تا با دریافت مشاوره جنسی، مشکل شما حل شود.

در ادامه این مقاله می خواهیم به یکی از پیامد های بی توجهی به حل مشکلات جنسی بپردازیم.

مشاوره جنسی

طلاق عاطفی چیست؟ | نقش مشاوره جنسی و زناشویی

طلاق عاطفی مکانیزمی روانشناختی است که امروزه یکی از معضلاتی است که زوجین با آن مواجه می باشند.

در این نوع طلاق، زن و شوهر اگر چه با هم در یک خانه زندگی می کنند و ظاهرا یک خانواده هستند، اما از لحاظ عاطفی، رابطه ای توخالی و فاقد عشق و احساس و دوستی دارند.

بعضی اوقات به دلایل فرهنگی، موقعیت اجتماعی و فرزندان، طلاق گرفتن امری دشوار است؛ بنابراین زوجین به طلاق عاطفی روی می آورند.

موارد زیر از مهمترین دلایل به وجود آمدن چنین رابطه مجردی گونه ای می باشد.

 1. به توجهی به نیازهای عاطفی یکدیگر
 2. عدم اختصاص وقت کافی برای همسر
 3. نداشتن احساس همدلی و همراهی کافی
 4. نداشتن رابطه جنسی خوب
 5. عدم تعادل روحی
 6. نداشتن احساس مسئولیت در قبال زندگی زناشویی
 7. و در آخر اینکه به جای چاره اندیشی دو نفره برای مسائل زناشوئی، به تنهایی به مشاور مراجعه می­‌کنند.

اینکه بگوییم کمک گرفتن از یک مشاور خوب در چنین مواقعی چقدر نجات بخش و احیا کننده رابطه بین زوجین است، اغراق نکرده ایم.

بهره مندی از مشاوره جنسی و زناشویی در کنار تلاش برای صمیمیت، صحبت و ارتباط برقرار کردن، از جمله بهترین و چاره ساز ترین راهکار ها برای درمان طلاق عاطفی و در نهایت بیرون آمدن از آن می خواهد بود.

خیانت و دگرخواهی

خیانت و دگرخواهی را می توان از مهمترین دلایل از هم پاشیدن یک زندگی  دانست.

در این مورد بد نیست بدانید که بالا بودن میزان طلاق و خیانت نیز از جمله پیامد های وجود مشکلات جنسی و عدم مراجعه به سکس تراپیست جهت دریافت مشاوره جنسی می باشد.

با توجه به اینکه روابط جنسی پایدار از نشانه های سلامت عاطفی یک رابطه است، باید آن را به عنوان یکی از پایه های مهم در شکل گیری یک خانواده به شمار آورد.

در همین رابطه ممکن است مواقعی پیش بیاید که فرد با این توجیه که تمایلات جنسی اش تنها با برقراری رابطه با همسرش رفع نمی شود، دست به خیانت زده و در عین حال علاقه به شریک زندگی خود را همچنان حفظ کنند.

دلیل این کار را می توان در شیوه نادرست برقراری رابطه جنسی با شریک زندگیِ شخص دانست، چرا که این افراد گاهی تمایلات غیر عادی همچون سادومازوخیسم یا آزارگری جنسی داشته که از بروز آن نزد همسر خود اجتناب می کنند. 

مشاوره جنسی و سکس تراپی خوب کمک می کند تا این دسته از افراد نیز ریشه تمایلات خود را کشف کرده و در صورت لزوم تحت درمان روانشناسی قرار گیرند.

تنوع طلبی

با وجود اینکه تنوع طلبی در زمینه های عادی همچون علاقمندی به امتحان غذا ها یا لباس های مختلف امری بی اشکال شمرده شود

اما زمانی که این خصیصه در حیطه مسائل زناشویی وارد می شود و شخص دچار تنوع طلبی جنسی است، اثرات مخربی را در زندگی زوجین، شخصیت افراد و جایگاه اجتماعی آنها شاهد خواهیم بود.

عدم رضایت کافی از روابط عاطفی و جنسی با شریک زندگی، مشکلات رفتاری و زمینه ای، عدم اعتماد به نفس از جمله دلایل اصلی تنوع طلبی در افراد می باشد.

زمینه بروز رفتار تنوع طلبی در مردان متاسفانه بیشتر از زنان است و به همین دلیل چنین رفتار هایی را بیشتر از سوی مردان شاهدیم تا زنان.

زنان به دلیل وابستگی عاطفی بیشتر و احساس مسئولیت در سرپرستی از فرزندان، کمتر دچار تنوع طلبی می شوند.

در رابطه با چگونگی درمان تنوع طلبی جنسی و عاطفی نیز باید بگوییم که دریافت راهنمایی و مشاوره جنسی و زناشویی از سوی روانشناسان می تواند به شدت کمک کننده باشد.

چرا که این افراد با تمامی ابعاد شخصیتی تنوع طلبان آشنا بوده و لذا می توانند تکنیک های موثر و نتیجه بخشی را در این زمینه ارائه نمایند.

هم جنس گرایی و نقش مشاوره جنسی در رابطه با آن

گرایش جنسی از جمله ویژگی هایی است که بین 15 تا 19 سالگی نمایانگر می شود. اما همجنس گرایی یا همجنس خواهی چیست و چرا در افراد به وجود می آید؟

قبل از هر چیز باید این را بدانید که همجنس گرایی با همجنس بازی تفاوت فاحشی داشته و نباید این دو را با هم اشتباه گرفت.

در واقع به رابطه ای که دو همجنس با یکدیگر دارند، همجنس بازی می گویند که ممکن است بین افراد دگر جنس گرا هم رخ دهد، در حالی که همجنس گرایی در اصل به معنی گرایش عاطفی و جنسی ای هست که یک فرد نسبت به هم جنس خود دارد.

در مورد دلایل همجنس گرا بودن افراد نمی توان با قاطعیت نظر داد، اما تحقیقاتی که در این رابطه صورت گرفته است بیان می کنند که فاکتور هایی چون ژنتیک، اثرات زیستی و محیطی، عاطفی و خاطرات کودکی افراد تاثیر ویژه ای در شکل گیری این گرایش جنسی دارد.

علیرغم اینکه امروزه همجنس گرایی به عنوان یک نوع سبک زندگی جنسی پذیرفته شده است با این حال لازم است تا پیامد های این گرایش نیز مورد بررسی قرار گیرد.

اگر در رابطه با علایق جنسی و گرایش جنسی خود نگرانی هایی دارید و نمی دانید چطور از بروز پیامد هایی که معمولا همجنس گرایان با آن مواجه می شوند پیشگیری کنید

دریافت مشاوره جنسی به شما کمک می کند تا از آسیب های احتمالی به دور بمانید و زندگی خود را بهبود ببخشید.

مشاوره جنسی در رابطه با مسئله تجاوز جنسی

پیشگیری و درمان آثاری که تجاوز از خود برجای میگذارد، از جمله مسائل بسیار مهمی است که جامعه امروز باید در مورد آن مسئولیت پذیر باشد، البته نقش خانواده در این موضوع نیز تاثیرگذار است.

اینکه والدین در مراقبت از کودک اهمال کار نباشند و ضمن آموزش کودک در این رابطه، او را با هر کسی تنها نگذارند.

همچنین از آنجایی که متجاوز ممکن است به دلیل داشتن انحرافات و اختلالات جنسی دست به چنین اقدامی بزند، لذا مناسب ترین زمان برای پیشگیری از بروز چنین اختلالاتی دوران کودکی می باشد.

بزرگ شدن در محیطی امن و آرام، خانواده ای سالم که به نیاز های روحی فرد توجه دارند، تاثیر بسزایی در پایین آمدن درصد ابتلا به اختلال و اقدام به جرم در آینده خواهد گذاشت.

پس از آموزش و انجام اقدامات پیشگیرانه، مبحث درمان قربانی تجاوز مطرح می شود که در این رابطه یک کمک تخصصی می تواند در نهایت منجر به بهبود و طی کردن فرایند سازگاری گردد.

در پایان نیز باید این نکته را اذعان داشت که با توجه به اینکه در مدارس تاکنون آموزش و مشاوره جنسی چندان جا نیفتاده است، یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از بروز چنین آسیب هایی، استفاده از مشاوره جنسی در مراکز مشاوره می باشد.

مشاوره جنسی

دلیل اهمیت دریافت مشاوره جنسی جهت درمان اختلال جنسی

دلیل تاکید ما در حل این اختلالات به  این خاطر است که ناتوانی جنسی، چه در مرد یا زن، تاثیر ویژه ای بر روی کیفیت زندگی مشترک و روابط فردی و عاشقانه زوجین داشته؛

لذا بی توجهی به این وجه زندگی زناشویی می تواند باعث افزایش اضطراب، افسردگی، کاهش رضایت طرفین رابطه و از بین اعتماد به نفس گردد.

هر یک از این موارد در نهایت عوارض روحی و اجتماعی منفی ای را موجب خواهد شد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا